تکنولوژی - مهر ۲۵, ۱۳۹۸

موقعیت مکانی چیست

موقعیت مکانی چیست

به درخواست تعدادی از کاربرانی که ما را دنبال می‌کنند مقاله ( موقعیت مکانی چیست ) رو برای شما عزیزان آماده کردیم .

موقعیت مکانی در اصطلاح امروزه به وضعیت جغرافیایی شخص گفته می‌شود که با آن می‌توانیم به راحتی بر روی نقشه فرد مورد نظر را مشاهده نماییم .

البته برای پیدا کردن شخص روی نقش سیستمی وجود دارد به نام GPS یا Global Positioning System سیستم جهانی موقعیت‌یاب که توسط گوشی‌های هوشمند یا حتی دستگاه‌های مخصوص آن تمامی مسیرها را پیدا نمود .

چی پی اس چیست ؟

سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا جی‌پی‌اس (به انگلیسی: Global Positioning System) (با نماد اختصاری GPS) منظومه‌ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند و موقعیت مکانی چیستدر هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها نوستار (NAVSTAR) نیز گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند.

سیستم جی‌پی‌اس بدون وابستگی به گیرنده‌های تلفن یا اینترنت عمل می‌کند، اگر چه با این فناوری‌ها می‌توان اطلاعات دریافتی از این سیستم موقعیت‌یابی را مناسب تر و کاربردی تر کرد. سیستم جی‌پی‌اس می‌تواند توانایی‌های حیاتی در زمینه موقعیت‌یابی برای کاربران نظامی، مدنی یا کاربران عادی در سراسر جهان فراهم کند.

پروژه جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۳ و توسط ایالات متحده، برای غلبه بر محدودیتهای سیستم‌های موقعیت‌یابی پیشین، شروع شد. وزارت دفاع آمریکا سیستمی را توسعه داد که به شکل پیش‌فرض ۲۴ ماهواره را به کار می‌برد. طراحی و توسعه و پشتیبانی این سیستم بر عهده وزارت دفاع ایالات متحده است.

جی‌پی‌اس در تمام شرایط به‌صورت ۲۴ ساعت در شبانه‌روز و در تمام دنیا قابل استفاده‌است، و هیچ‌گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی‌شود. ماهواره‌های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنالهای حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند.

سیستم‌های مشابهی نیز وجود دارند که در حال استفاده یا طراحی هستند. سیستم روسی گلوناس مهم‌ترین آنهاست که تقریباً هم‌زمان با جی‌پی‌اس تکامل یافته اما از سال ۲۰۰۸ به بهره‌برداری کامل رسیده‌است. اتحادیه اروپا، هند و چین نیز هر یک سیستم‌های مشابهی را در دست توسعه دارند.

رفع مشکل نشناختن پایگاه داده وردپرس

رفع مشکل نشناختن پایگاه داده وردپرس

طراحی سایت رایگان

طراحی سایت رایگان

کسب و کار اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی

بک لینک رایگان

شبکه اجتماعی

طراحی سایت اینترنتی

انجام طراحی سایت

درباره ویندوز 7

درباره ویندوز ۷

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید

رفع مشکل نشناختن پایگاه داده وردپرس

رفع مشکل نشناخ…